ZERMA GSH-800/1600-9-3 Heavy Duty Granulator
Find similar machines
Gamma Meccanica 125 36D
| Brand | Gamma Meccanica |
|---|---|
| Screw Diameter | 125 mm |
| Output | 500 kg/h |
| Degassing | With |
ZERMA GSH-800/1600-9-3 Heavy Duty Granulator
Professional-grade heavy duty granulator featuring a 9-blade rotor with 800mm diameter and dual auger force feeder system. Equipped with 200kW motor and hydraulic lifting system for efficient processing of PE films, rubber, and other materials with increased throughput and reduced material bounce.
Key Specifications
- Model: GSH-800/1600-9-3
- Type: 9 Blade Heavy Rotor with Dual Auger Force Feeder
- Rotor Diameter: 800 mm
- Screen Size: 14 mm hole
- Screen Type: Wear resistant with optional hole sizes
Complete Specifications
| Brand | ZERMA |
| Model | GSH-800/1600-9-3 |
| Type | 9 Blade Heavy Rotor with Dual Auger Force Feeder |
| Rotor Diameter | 800 mm |
| Rotor Speed | 421 rpm |
| Rotor Construction | Semi-closed rotor in welded steel with remote mounted bearing housings |
| Rotary Blades | 9 rows x 4 pieces |
| Stationary Blades | 2 rows x 1 piece |
| Block Blades | 1 row x 2 pieces |
| Blade Configuration | V-form angled blades creating X-form cutting action |
| Motor Power | 200 kW |
| Force Feeder Motors | 2 x 5.5 kW auger type geared drives |
| Screen Size | 14 mm hole |
| Screen Type | Wear resistant with optional hole sizes |
| Hopper Type | Conveyor feed design with curtains and hydraulic lifting system |
| Cutting Chamber | Centrally hinged heavy-duty fabricated steel construction |
| Pulley System | Heavy-duty vee belts and pulleys with flywheel rotor pulley |
| Hydraulic System | Integrated lifting system for hopper and upper housing access |
| Material Compatibility | PE films and extracts, Rubber, and other materials |
| Maintenance Features | Easy rotor access, hydraulic screen removal, blade replacement capability |
Interested in this equipment?
Contact us for pricing, availability, and additional information.How do I find the price of this machine?
We are happy to provide you the price for the machine you’re interested in via email. Please use the contact form down below or email us at info@euro-machinery.com. Mention the machine reference number and one of our team members will reach out to you shortly.
Where is the machine located?
Most of our machines are located in Europe, but for specific details on this machine please contact us.
How do I buy a machine?
Send us an inquiry on the machine product page via the contact form and one of our sales managers will get in touch with you shortly. If you need help finding the right machine, please send us an email or call – we are happy to help you. Find more information about how to buy used machines down below.
How does transport work?
Transport is a case by case basis and depends on the size and distance a machine should travel. We work together with the buyer and seller to facilitate transport when a machine is being bought. We have many partners for transport and can help find a supplier to suit your needs.
Professional-grade heavy duty granulator featuring a 9-blade rotor with 800mm diameter and dual auger force feeder system. Equipped with 200kW motor and hydraulic lifting system for efficient processing of PE films, rubber, and other materials with increased throughput and reduced material bounce.
Key Specifications
- Model: GSH-800/1600-9-3
- Type: 9 Blade Heavy Rotor with Dual Auger Force Feeder
- Rotor Diameter: 800 mm
- Screen Size: 14 mm hole
- Screen Type: Wear resistant with optional hole sizes
Complete Specifications
| Brand | ZERMA |
| Model | GSH-800/1600-9-3 |
| Type | 9 Blade Heavy Rotor with Dual Auger Force Feeder |
| Rotor Diameter | 800 mm |
| Rotor Speed | 421 rpm |
| Rotor Construction | Semi-closed rotor in welded steel with remote mounted bearing housings |
| Rotary Blades | 9 rows x 4 pieces |
| Stationary Blades | 2 rows x 1 piece |
| Block Blades | 1 row x 2 pieces |
| Blade Configuration | V-form angled blades creating X-form cutting action |
| Motor Power | 200 kW |
| Force Feeder Motors | 2 x 5.5 kW auger type geared drives |
| Screen Size | 14 mm hole |
| Screen Type | Wear resistant with optional hole sizes |
| Hopper Type | Conveyor feed design with curtains and hydraulic lifting system |
| Cutting Chamber | Centrally hinged heavy-duty fabricated steel construction |
| Pulley System | Heavy-duty vee belts and pulleys with flywheel rotor pulley |
| Hydraulic System | Integrated lifting system for hopper and upper housing access |
| Material Compatibility | PE films and extracts, Rubber, and other materials |
| Maintenance Features | Easy rotor access, hydraulic screen removal, blade replacement capability |
Interested in this equipment?
Contact us for pricing, availability, and additional information.- I would like to know the price of this machine
- Where is the machine located?
Interested in this machine?
Explore our most popular categories
Buy used machinery in 3 easy steps
1. Search and choose
Use our search bar to find the perfect machine for your needs. Explore recycling machines, extrusion lines, flexo printers, and more. Not sure of the name? Just search any requirement, and get relevant results.
2. Inquire
To inquire about a machine, click the ‘Request price’ button near the machine you’re interested in. We’ll promptly send you an offer with details and pricing.
3. Inspect the machine
We’re excited to showcase the machine to you. Choose in-person or e-inspection via video. After inspection, we’ll negotiate for a complete agreement. Our services include logistics, dismantling, and potential machine replacement.
European brands
We deal with high quality European machinery
Fast availability
Buying used machinery often results in quicker installation than buying new ones
Sustainable
We keep used equipment in circulation and give it
a second life
Free promotion
We promote your machines free-of-charge through our marketing channels
European brands
We deal with high quality European machinery
Fast availability
Buying used machinery often results in quicker installation than buying new ones
Sustainable
We keep used equipment in circulation and give it
a second life
Save on costs
We promote your machines free-of-charge through our marketing channels
Europe's largest machine trader in used machinery
Each sales journey is as unique as the machinery we trade. We pride ourselves on crafting personalized experiences that cater to your specific needs. Our commitment revolves around securing the optimal price for you swiftly and seamlessly.
We carefully streamline your machine’s data, ensuring it is primed for the sales spotlight. Our dedication extends to investigating transportation, shipping, and logistics, transforming the entire globe into your marketplace through our strategic efforts.
10,000+ customers worldwide trust us
10,000+ customers worldwide trust us
Looking to buy or sell used machines?
We deal in a variety of used machinery for the flexible converting industry, including extruders, recycling machines, granulators, shredders, bag making machines, printing machines, winders, slitters, laminating machines, and more. We facilitate factory-to-factory sales, allowing customers to inspect machinery in production, providing them the opportunity to see the origins and quality of the machines.

