HSM VK 8818 FU Automatic Cardboard and PE Film Baler
Find similar machines
HSM VK 8818 FU Automatic Cardboard and PE Film Baler
Professional-grade automatic baler designed for processing cardboard, PE film, and wooden fruit trays with 880 kN pressing power and dual 45 kW frequency-controlled motors. This refurbished machine delivers exceptional throughput capacity of up to 14,500 tons annually with recently replaced critical components including rollers, guide plates, and knives.
Key Specifications
- Baler Model: HSM VK8818 R
- Pump Capacity: 788 l/min
- Hydraulic Tank Capacity: 2000 l
- Annual Capacity Total: 14,500 t/year
- Annual Capacity Cardboard: 13,000 t/year
Complete Specifications
| Machine Type | Automatic Baler |
| Baler Model | HSM VK8818 R |
| Feeding System | STADLER conveyor |
| Pressing Power | 880 kN |
| Specific Pressing Power | 107 N/cm² |
| Pump Capacity | 788 l/min |
| Hydraulic Tank Capacity | 2000 l |
| Loading Aperture Width | 990 mm |
| Loading Aperture Length | 1800 mm |
| Bale Channel Width | 1100 mm |
| Bale Channel Height | 750 mm |
| Bale Length Adjustable Stages | 4 stages |
| Bale Length Range | 600 – 1200 mm |
| Bale Weight At 1200mm | 500 – 700 kg |
| Cycle Time | 8.30 seconds |
| Annual Capacity Total | 14,500 t/year |
| Annual Capacity Cardboard | 13,000 t/year |
| Material Bulk Weight Cardboard | 30 kg/m³ |
| Material Bulk Weight Pe Film | 10-30 kg/m³ |
| Material Minimum Size | 100 x 100 mm |
| Material Maximum Size | 1500 x 1500 x 300 mm |
| Material Types | Flat cardboard, cardboard boxes, PE film foil, wooden fruit trays |
| Feeding Method | Manual emptying of roll cages onto underfloor chain conveyor belt |
| Maintenance Status | Serviced within SLA by manufacturer |
| Certifications | CE declaration of conformity |
| Documentation | Technical data from operating instructions, service reports available in digital PDF |
Interested in this equipment?
Contact us for pricing, availability, and additional information.How do I find the price of this machine?
We are happy to provide you the price for the machine you’re interested in via email. Please use the contact form down below or email us at info@euro-machinery.com. Mention the machine reference number and one of our team members will reach out to you shortly.
Where is the machine located?
Most of our machines are located in Europe, but for specific details on this machine please contact us.
How do I buy a machine?
Send us an inquiry on the machine product page via the contact form and one of our sales managers will get in touch with you shortly. If you need help finding the right machine, please send us an email or call – we are happy to help you. Find more information about how to buy used machines down below.
How does transport work?
Transport is a case by case basis and depends on the size and distance a machine should travel. We work together with the buyer and seller to facilitate transport when a machine is being bought. We have many partners for transport and can help find a supplier to suit your needs.
Professional-grade automatic baler designed for processing cardboard, PE film, and wooden fruit trays with 880 kN pressing power and dual 45 kW frequency-controlled motors. This refurbished machine delivers exceptional throughput capacity of up to 14,500 tons annually with recently replaced critical components including rollers, guide plates, and knives.
Key Specifications
- Baler Model: HSM VK8818 R
- Pump Capacity: 788 l/min
- Hydraulic Tank Capacity: 2000 l
- Annual Capacity Total: 14,500 t/year
- Annual Capacity Cardboard: 13,000 t/year
Complete Specifications
| Machine Type | Automatic Baler |
| Baler Model | HSM VK8818 R |
| Feeding System | STADLER conveyor |
| Pressing Power | 880 kN |
| Specific Pressing Power | 107 N/cm² |
| Pump Capacity | 788 l/min |
| Hydraulic Tank Capacity | 2000 l |
| Loading Aperture Width | 990 mm |
| Loading Aperture Length | 1800 mm |
| Bale Channel Width | 1100 mm |
| Bale Channel Height | 750 mm |
| Bale Length Adjustable Stages | 4 stages |
| Bale Length Range | 600 – 1200 mm |
| Bale Weight At 1200mm | 500 – 700 kg |
| Cycle Time | 8.30 seconds |
| Annual Capacity Total | 14,500 t/year |
| Annual Capacity Cardboard | 13,000 t/year |
| Material Bulk Weight Cardboard | 30 kg/m³ |
| Material Bulk Weight Pe Film | 10-30 kg/m³ |
| Material Minimum Size | 100 x 100 mm |
| Material Maximum Size | 1500 x 1500 x 300 mm |
| Material Types | Flat cardboard, cardboard boxes, PE film foil, wooden fruit trays |
| Feeding Method | Manual emptying of roll cages onto underfloor chain conveyor belt |
| Maintenance Status | Serviced within SLA by manufacturer |
| Certifications | CE declaration of conformity |
| Documentation | Technical data from operating instructions, service reports available in digital PDF |
Interested in this equipment?
Contact us for pricing, availability, and additional information.- I would like to know the price of this machine
- Where is the machine located?
Interested in this machine?
Explore our most popular categories
Buy used machinery in 3 easy steps
1. Search and choose
Use our search bar to find the perfect machine for your needs. Explore recycling machines, extrusion lines, flexo printers, and more. Not sure of the name? Just search any requirement, and get relevant results.
2. Inquire
To inquire about a machine, click the ‘Request price’ button near the machine you’re interested in. We’ll promptly send you an offer with details and pricing.
3. Inspect the machine
We’re excited to showcase the machine to you. Choose in-person or e-inspection via video. After inspection, we’ll negotiate for a complete agreement. Our services include logistics, dismantling, and potential machine replacement.
European brands
We deal with high quality European machinery
Fast availability
Buying used machinery often results in quicker installation than buying new ones
Sustainable
We keep used equipment in circulation and give it
a second life
Free promotion
We promote your machines free-of-charge through our marketing channels
European brands
We deal with high quality European machinery
Fast availability
Buying used machinery often results in quicker installation than buying new ones
Sustainable
We keep used equipment in circulation and give it
a second life
Save on costs
We promote your machines free-of-charge through our marketing channels
Europe's largest machine trader in used machinery
Each sales journey is as unique as the machinery we trade. We pride ourselves on crafting personalized experiences that cater to your specific needs. Our commitment revolves around securing the optimal price for you swiftly and seamlessly.
We carefully streamline your machine’s data, ensuring it is primed for the sales spotlight. Our dedication extends to investigating transportation, shipping, and logistics, transforming the entire globe into your marketplace through our strategic efforts.
10,000+ customers worldwide trust us
10,000+ customers worldwide trust us
Looking to buy or sell used machines?
We deal in a variety of used machinery for the flexible converting industry, including extruders, recycling machines, granulators, shredders, bag making machines, printing machines, winders, slitters, laminating machines, and more. We facilitate factory-to-factory sales, allowing customers to inspect machinery in production, providing them the opportunity to see the origins and quality of the machines.

