DGM Smartfold 1100 High Speed Automatic Folder Gluer
| Weight | 7.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15.92 × 1.83 × 1.4 cm |
| Brand | DGM |
| Type of equipment | Automatic Folder Gluer |
Find similar machines
Werner & Pfleiderer
| Brand | Werner & Pfleiderer |
|---|---|
| Screw Diameter | 120 mm |
| Output | 600 kg/h |
| Degassing | With |
In-line Coder Printer
| Brand | Universal Stenciling & Marking |
|---|---|
| Type of equipment | In-line code printer for narrow web |
DGM Smartfold 1100 High Speed Automatic Folder Gluer
DGM Smartfold 1100 High Speed Automatic Folder Gluer
DGM engineered the Smartfold 1100 premium automatic folder gluer for the most demanding packaging companies, commercial printers, and finishers. This state-of-the-art machine handles small to large sized boxes with flexible operation and advanced servo motor technology, capable of processing up to 400 m/min.
Key Specifications
- Model: Smartfold 1100
- Air Compressor Capacity: 10 m³/h
- Air Tank Capacity: 60 L
- Corrugated Flute Types: N, E & F
- Max Speed: 400 m/min
Complete Specifications
| Brand | DGM |
| Model | Smartfold 1100 |
| Reference Number | 1600010 |
| Processed Materials | Paper, Carton Board, Corrugated Board |
| Carton Board Max | 800 g/m² |
| Corrugated Flute Types | N, E & F |
| Max Speed | 400 m/min |
| Inching Speed | 20 m/min |
| Max Folded Box Thickness | 12 mm |
| Blank Width | 1100 mm |
| Length Pc | 15.92 m |
| Length Sl | 15.92 m |
| Width Pc | 1.83 m |
| Width Sl | 1.86 m |
| Height Pc | 1.4 m |
| Height Sl | 1.4 m |
| Weight Pc | 7.8 Ton |
| Weight Sl | 8 Ton |
| Electrical Connected Load Pc | 22 kW |
| Electrical Connected Load Sl | 28 kW |
| Compressed Air Pressure | 6 bar |
| Air Compressor Capacity | 10 m³/h |
| Air Tank Capacity | 60 L |
| Press Section Total Length | 5.59 meters |
| Press Section Effective Pressure Length | 3.1 meters |
| Feeder Belts | 8 |
| Front Feed Knives | 3 |
| Outer Folding Belts Adjustment | up to 180° |
| Glue Flap Pre Folder | up to 180° |
| Third Crease Pre Folder | up to 135° |
Interested in this equipment?
Contact us for pricing, availability, and additional information.How do I find the price of this machine?
We are happy to provide you the price for the machine you’re interested in via email. Please use the contact form down below or email us at info@euro-machinery.com. Mention the machine reference number and one of our team members will reach out to you shortly.
Where is the machine located?
Most of our machines are located in Europe, but for specific details on this machine please contact us.
How do I buy a machine?
Send us an inquiry on the machine product page via the contact form and one of our sales managers will get in touch with you shortly. If you need help finding the right machine, please send us an email or call – we are happy to help you. Find more information about how to buy used machines down below.
How does transport work?
Transport is a case by case basis and depends on the size and distance a machine should travel. We work together with the buyer and seller to facilitate transport when a machine is being bought. We have many partners for transport and can help find a supplier to suit your needs.
DGM Smartfold 1100 High Speed Automatic Folder Gluer
DGM engineered the Smartfold 1100 premium automatic folder gluer for the most demanding packaging companies, commercial printers, and finishers. This state-of-the-art machine handles small to large sized boxes with flexible operation and advanced servo motor technology, capable of processing up to 400 m/min.
Key Specifications
- Model: Smartfold 1100
- Air Compressor Capacity: 10 m³/h
- Air Tank Capacity: 60 L
- Corrugated Flute Types: N, E & F
- Max Speed: 400 m/min
Complete Specifications
| Brand | DGM |
| Model | Smartfold 1100 |
| Reference Number | 1600010 |
| Processed Materials | Paper, Carton Board, Corrugated Board |
| Carton Board Max | 800 g/m² |
| Corrugated Flute Types | N, E & F |
| Max Speed | 400 m/min |
| Inching Speed | 20 m/min |
| Max Folded Box Thickness | 12 mm |
| Blank Width | 1100 mm |
| Length Pc | 15.92 m |
| Length Sl | 15.92 m |
| Width Pc | 1.83 m |
| Width Sl | 1.86 m |
| Height Pc | 1.4 m |
| Height Sl | 1.4 m |
| Weight Pc | 7.8 Ton |
| Weight Sl | 8 Ton |
| Electrical Connected Load Pc | 22 kW |
| Electrical Connected Load Sl | 28 kW |
| Compressed Air Pressure | 6 bar |
| Air Compressor Capacity | 10 m³/h |
| Air Tank Capacity | 60 L |
| Press Section Total Length | 5.59 meters |
| Press Section Effective Pressure Length | 3.1 meters |
| Feeder Belts | 8 |
| Front Feed Knives | 3 |
| Outer Folding Belts Adjustment | up to 180° |
| Glue Flap Pre Folder | up to 180° |
| Third Crease Pre Folder | up to 135° |
Interested in this equipment?
Contact us for pricing, availability, and additional information.- I would like to know the price of this machine
- Where is the machine located?
Interested in this machine?
Explore our most popular categories
Buy used machinery in 3 easy steps
1. Search and choose
Use our search bar to find the perfect machine for your needs. Explore recycling machines, extrusion lines, flexo printers, and more. Not sure of the name? Just search any requirement, and get relevant results.
2. Inquire
To inquire about a machine, click the ‘Request price’ button near the machine you’re interested in. We’ll promptly send you an offer with details and pricing.
3. Inspect the machine
We’re excited to showcase the machine to you. Choose in-person or e-inspection via video. After inspection, we’ll negotiate for a complete agreement. Our services include logistics, dismantling, and potential machine replacement.
European brands
We deal with high quality European machinery
Fast availability
Buying used machinery often results in quicker installation than buying new ones
Sustainable
We keep used equipment in circulation and give it
a second life
Free promotion
We promote your machines free-of-charge through our marketing channels
European brands
We deal with high quality European machinery
Fast availability
Buying used machinery often results in quicker installation than buying new ones
Sustainable
We keep used equipment in circulation and give it
a second life
Save on costs
We promote your machines free-of-charge through our marketing channels
Europe's largest machine trader in used machinery
Each sales journey is as unique as the machinery we trade. We pride ourselves on crafting personalized experiences that cater to your specific needs. Our commitment revolves around securing the optimal price for you swiftly and seamlessly.
We carefully streamline your machine’s data, ensuring it is primed for the sales spotlight. Our dedication extends to investigating transportation, shipping, and logistics, transforming the entire globe into your marketplace through our strategic efforts.
10,000+ customers worldwide trust us
10,000+ customers worldwide trust us
Looking to buy or sell used machines?
We deal in a variety of used machinery for the flexible converting industry, including extruders, recycling machines, granulators, shredders, bag making machines, printing machines, winders, slitters, laminating machines, and more. We facilitate factory-to-factory sales, allowing customers to inspect machinery in production, providing them the opportunity to see the origins and quality of the machines.

